Roku 1802 vyšlechtili britští chovatelé zcela ojedinělého býka. Ve speciálně navrženém voze zvíře absolvovalo doslova "turné" po celé zemi. Zvíře vážící téměř 3.000 liber (1.361 kg) vzbuzovalo senzaci a obdiv. Kresby Durhamského volka se začaly prodávat po tisících kusech a z vola se stala superstar anglického venkova. Bohatí briští sedláci, ve snaze získat popularitu, začali chovat stále větší a tučnější zvířata. Dychtiví po zvěčnění svého chovatelského úspěchu pak nechávali sebe a svá zvířata portrétovat. A obecenstvo se těchto kreseb nemohlo nabažit.
Tlusté zvíře na tenkých nožkách = nejlepší reklama
Počátek 19. století byl vrcholem v malbě hospodářských zvířat. Mezi často portrétovaná zvířata patřili koně, kteří byly znázorněni v štíhlích liniích, aby tak vynikla jejich rychlost a půvab. U ostatních zvířat byla vyžadována korpulence. Na obrázcích z této doby tak můžeme vidět obrovská prasata, ovce i krávy na úzkých nožičkách. K nim pak bývá často přimalován i majitel, jak si je pyšně prohlíží. Jindy zvíře stojí samo a vzhlíží k vesnici, kde na něj čeká jídlo. Tento styl malby je označován jako rustikální naivní umění. Mělo sloužit jako reklama a vzbuzovat obdiv a úžas.
Zvířecí celebrity v boji s hladem
Pokud bylo zvíře obzvlášť velké, sloužilo k propagaci farmáře na výstavách. To vytvořilo prakticky zvířecí celebrity, jako byl právě Durhamský vůl, který se dostal v podobě kresby i na talíře. Taková zvířata se pak prodávala za velké peníze. Obvykle však jen ti nejbohatší farmáři měli dost prostředků k vykrmení tak velkých zvířat. Podle historičky Harriet Ritvo byli menší zemědělci v tehdy vydávaných publikacích varováni před výkrmem a šlechtěním tak velkých zvířat. Snažit se konkurovat bohatým sedláků je pak mohlo stát celou úrodu a všechny peníze.
Nicméně chov takovýchto zvířat byl na počátku 19. století velmi důležitý. Polulace se s průmyslovou revolucí začínala značně zvětšovat a s ní i potřeba stále vyšší produkce masa a tuku. Díky prestiži a sebepropagaci se šlechtění a výrkm zlepšoval velmi rychle. Průměrná hmotnost krav v tomto období vzrostla z 1710 liber na 1795 liber (775 kg na 814 kg).
Obrazy na objednávku byly podle profesora Rona Broglio často přehnané a nerealistické. Pro prasata byl ideálem krásy tvar koule, pro krávy pravidelný obdélník a pro ovce ovál.
The Craven Heifer
byla kráva, která žila v letech 1807 -1815. Dodnes zůstává největší krávou v historii Anglie.
Tuto krávu vyšlechtil a vykrmil reverend William Carr v opatství Bolton Abbey v panství vévody z Devonshire. Byla tak velká, že kvůli ní museli postavit nová vrata, aby ji dostali ze statku ven. Tyto vrata jsou v opatství dodnes.
Posléze ji koupil John Watkinson z Halton East za 200 liber (v dnešních cenách asi za 350 000) korun). Následně jela na turné a obdivovali ji obyvatelé celé Británie. Její obraz z roku 1811 byl pak prodán v roce 2013 v aukci za téměř 600 000 korun.
The Durham Ox
plemene Shorthorn se narodil v roce 1796 na dvoře Charlese Collinga z Ketton Hall v sevevrovýchodní Anglii. Colling a jeho bratr se považují za průkopníky chovatelství skotu na přelomu 18. a 19 století a značně se podíleli na zlepšování vlastností shorthornského skotu.
V roce 1801 byl vůl prodán společnosti John Day of Harmston za více než půl miliónu korun. Následně byl převážen speciálním vozem taženým 4 koni po celé zemi. Vstupné na výstavu tohoto dobytka vyšlo asi na 3 tisíce korun. V únoru 1807 se zvíře zranilo a zranění se nepodařilo zaléčit. V dubnu byl tedy utracen a jeho váha po porážce dosahovala 1.200 kilogramů.
Dnes se nám tyto obrázky zdají úsměvné, ale stále zdobí interiér hospod v některých venkovských částech Anglie. Stejně tak jména těchto zvířecích celebrit zůstávají v názvech hostinců po celé zemi.
Článek volně přeložila a upravila z Britského originálu Farmářka Lucka - Lucie Štěpničková:
In 19th-Century Britain, The Hottest Status Symbol Was a Painting of Your Cow, Anne Ewbank 13.12.2007, https://www.atlasobscura.com/articles/britain-cows-pig-sheep-paintings-livestock
Komentáře
Okomentovat