Podle Herodota, otce historie, se cestovatelé v Arábii mohli docela snadno potkat s létajícími hady, ptáky, kteří si staví svá hnízda ze skořice a ovcemi, které měly ocasy tak dlouhé, že je tahaly po zemi. Řecký učenec Hérodotos přímo v Arábii nebyl, ale své knihy plnil příběhy o tučnoocasé ovci, o které slyšel z vyprávění. Možná ani netušil, že ze všech jeho bájných a pohádkových zvířat je zrovna tohle zcela reálné.
Ocas vážící 36 kilo
Po tisíciletí lidé chovali ovce s co nejtlustšími ocasy. Na tato plemena můžeme narazit hlavně ve střední Asii nebo v Africe. Některé ovce mají ocasy ve tvaru pádla, jiným se různě vlní. Ocasy ovcí Awassi mohou vážit asi 26 liber (12 kilo), což je vlastně nic ve srovnání s ovcí, kterou popsal kronikář Leo Africanus ze 16. století. Její ocas měl vážit celých 80 liber (36 kilo). Tyto
výrazné ovce pak umělci vyobrazovali v mozaikách i skalních malbách.
Dokonce i Bible mluví i tučnoocasé ovci*. V uměleckém podání jsou ovce
vyobrázovány s ocasi tak tlustými, že za sebou musí tahat vozík, na němž
přítěž vezou. To pak dalo vzniknout bájím o těchto stvoření.
Ovce Awassi |
Je libo jehněčí v ocasním tuku?
Tuk z chovostu představuje pro ovce významný zdroj živin v době jejich nedostatku. Lidé však takováto zvířata hledali z jiných důvodů- kulinářských. Tuk z ovčího ocasu je výborný ke kuchyňské úpravě a používal se i jako konzervační prostředek (podobně jako u nás s vepřovým sádlem). Podle historika Charlese Perry je ocas ovce více vystaven chladu a tuk v něm má nižší teplotu tání. Podobá se tedy strukturou spíše máslu než loji.
Libanonská awarma se například skládá z nakrájeného jehněčího masa konzervovaného v ocasním sádle. Tento confit se podává k hummusu nebo vejcím.
Libanonská awarma se například skládá z nakrájeného jehněčího masa konzervovaného v ocasním sádle. Tento confit se podává k hummusu nebo vejcím.
Dnes se s tlustými ocasy u ovcí setkáváme minimálně. Současní farmáři ovcím naopak ocasy ze zdravotních důvodů zkracují, a dělají to dobře. Ovce si na ně kálí a to velmi znečišťuje vlnu na chvostu, často pak vznikají infekce ohrožující život zvířete. Ovčí tuk se však obecně se používá stále méně při přípravě pokrmů a možná je to škoda. Koneckonců tisícletá historie není nic pro dnešní "tukofóbickou" společnost.
*Bible Leviticus 7
*Bible Leviticus 7
- Toto je řád oběti za vinu; je to velesvaté.
- Na místě, na němž se poráží dobytče pro zápalnou oběť, bude se porážet i pro oběť za vinu. Jeho krví pokropí kněz oltář dokola.
- Pak přinese všechen tuk z něho, tučný ocas a tuk pokrývající vnitřnosti,
- dále obě ledviny s tukem, který je na nich i na slabinách, a jaterní lalok; odejme jej nad ledvinami.
Z anglického originálu volně přeložila a upravila Farmářka Lucka - Lucie Štěpničková Švihovcová.
https://www.atlasobscura.com/articles/what-is-a-fat-tailed-sheep
Komentáře
Okomentovat